התזונה המומלצת לתינוק בשנה הראשונה
אחד הדברים שמעסיקים לא מעט הורים לתינוקות הוא כל נושא התזונה. בימים ובחודשים הראשונים זה די פשוט שכן התזונה היחידה למעשה היא הנקה או תחליפי חלב אם, כך שאין יותר מדי מקום לטעויות, אבל החל מגיל ארבעה חודשים ממליצים בטיפת חלב להתחיל טעימות של מזון מוצק ואז זה כבר מתחיל להיות מעט יותר מאתגר עם המון מידע ודעות סותרות ברשת. נכון, יש גישות שונות בעניין הזה ומקורות שונים ייתנו לכם מידע שונה, אבל יש בהחלט כללים בסיסיים שניתן לעקוב אחריהם. הנה כמה דברים שחשוב לדעת לגבי תזונה מומלצת לתינוקות בשנה הראשונה.

מזונות רכים

אחרי טעימות מדודות וסבלניות במשך חודשיים, ניתן להתחיל לתת לתינוק "אוכל של מבוגרים" האם זה אומר שאפשר להגיש לו סטייק או מנת פלאפל? בהחלט לא. בכל השנה הראשונה ובמיוחד בטרם צמיחת השיניים, יש להגיש לתינוקות מזון רך שגם לא יסכן אותם בבליעה וחנק חס וחלילה וגם יתעכל בקלות במערכת העיכול העדינה שלהם. מומלץ לרכוש בלנדר ולעבד את כל סוגי המזון שתגישו לתינוק. אפשר למעוך עם הבלנדר ירקות ופירות, עוף מבושל, מוצרי גבינה ועוד.

מה התזונה המומלצת לתינוק בשנה הראשונה-

יותר סיבים, פחות סוכר ופחמימות

זכרו כי מערכת העיכול של תינוקות היא עדינה מאד ובכל מקרה עליכם לחשוף אותם לאט לאט לסוגי מזון חדשים ולבדוק אם הם אלרגיים למשהו. על כן ההמלצה היא לתת להם כמה שיותר סיבים תזונתיים עם הרבה פירות כמו תפוחים, אגסים, אפרסק וירקות כמו קישוא, עגבניות, תפוחי אדמה וקולורבי (כמובן מבושלים ורכים). אפשר גם לתת להם שיבולת שועל (או חלב שיבולת שועל) או להכין להם דייסה טעימה מחלב סויה או חלב שקדים. חשוב להבין שזה לא אסור לתת סוכר וקמח לבן, אבל פשוט אין צורך. אלו דברים לא בריאים שטעימים בעיקר למבוגרים ועדיף למנוע אותם מהתינוק שלכם אם אפשר.

מה לא לתת?

זכרו כי יש סוגי מזונות שאסור בשום אופן לתת לתינוקות. בראש ובראשונה אל תתנו להם לעולם מאכלים קטנים וקשים שחלילה ייתקעו להם בגרון ועלולים לסכן את החיים של במידה משמעותית. כמו כן, אפשר לתת לתינוקות עד גיל שנה מוצרי חלב כמו קוטג', גבינה לבנה או יוגורט, אבל אסור לתת חלב ניגר עד גיל שנה שכן הוא לא מתעכל טוב בגופם. גם דבש אסור לתת בתכלית האיסור עד גיל שנה שכן הוא מכיל אנזים שגוף התינוקות לא יודע לפרק עד הגיל הזה ובכמות גדולה זה יכול להיות מסוכן עבורם.

אם אתם לא בטוחים, ההמלצה שלנו היא לפנות ולהתייעץ עם רופא הילדים, עם טיפת חלב או תזונאי מומחה לתזונת תינוקות. בהצלחה!