אזרחות אירופאית

בשנת 2015 אושר בפורטוגל תיקון לחוק אשר במסגרתו יהודים אנוסי ספרד ופורטוגל יכולים לקבל אזרחות פורטוגלית, תחת תנאים מסוימים. התיקון לחוק כולל גם ילדים, ועל כן אם אתם מתעניינים בהליך בעבורם – המדריך המקוצר הבא הוא בדיוק בשבילכם.

אזרחות פורטוגלית לילדים: כל מה שרציתם לדעת וחששתם לשאול

זה לא סוד שבשנים האחרונות ניתן לראות זינוק במספר הפניות לצורך הוצאת אזרחות אירופאית, ובפרט אזרחות פורטוגלית. למעשה, במסגרת תיקון לחוק אשר אושר בשנת 2015 בפורטוגל הקלו באופן משמעותי על ישראלים יהודים המוכיחים כי הם אנוסי ספרד ופורטוגל לקבלת אזרחות. ישראלים רבים זכאים לאזרחות אירופאית, ובהתאם לכך אלפים כבר מימשו את זכותם וקיבלו אזרחות. באופן טבעי, רבים מתעניינים בהוצאת אזרחות גם בעבור הילדים, וזאת מתוך מטרה לספק להם עתיד טוב ביותר בשל שלל הזכויות הנלוות לקבלת אזרחות אירופאית: עבודה חוקית באירופה, אפשרות ללמוד בשלל אוניברסיטאות ומכללות, מעבר בין מדינות באופן חופשי כמו גם כניסה לארה"ב ואוסטרליה ללא צורך בקבלת ויזה, ועוד. לכן, אם אתם עומדים בקריטריונים לקבלת אזרחות, זה הזמן ליצור קשר עם חברה מקצועית המתמחה בתחום כמו גם עורך דין, וזאת בכדי לבחון את מידת הזכאות, ובהתאם לכך ליצור עתיד מבטיח בעבור הילדים שלכם.

כיצד מתבצע הליך של הוצאת אזרחות אירופאית בעבור ילדים?

בכדי להוציא אזרחות אירופאית לילדים ניתן לבחור בין שני מסלולים: הוצאת אזרחות מכורח התיקון לחוק אשר עבר בשנת 2015 או במסלול שני במסגרתו ניתן לקבל אזרחות במידה ואחד ההורים הוא בעל אזרחות ובהתאם לכך צאצאיו יכולים לקבל אזרחות. מדובר במסלול רגיל ומורכב יותר, ולכן עדיף לבחור במסלול של מגורשי ספרד ופורטוגל. שימו לב כי אם הילד מתקרב לגיל 16, מומלץ לחכות עד שיגיע לגיל 18 כך שהוא יכול יהיה להוציא בעצמו את האזרחות (ההליך נמשך כשנה וחצי עד שנתיים) ובמידה ומדובר בקטינים, ההמלצה היא להתחיל כבר בגיל צעיר את ההליך בליווי מצד עורך דין המתמחה בתחום. הליך זה כולל בין היתר הנפקת מסמכים רלוונטיים המוכיחים את הזיקה כאשר כל המסמכים צריכים להיות מתורגמים לפורטוגזית, כמו גם תרגום של תעודת לידה, תעודת זהות ומסמכים נוספים לצורך התנעת ההליך.

אזרחות זרה: השקעה לעתיד

למרות הזמן שנדרש לצורך הוצאת אזרחות, אין ספק כי מדובר בהשקעה משתלמת בעבור עתידו. שימו לב כי אתם מקבלים ליווי מקצועי הן בעבורכם לצורך הוצאת אזרחות והן בעבור הילד, כאשר את הבקשות ניתן להגיש יחדיו לקהילה היהודית המאשרת את הזיקה ובהמשך הרשויות המקומיות. ליווי מצד עורך דין וחברה המתמחים בתחום מהווים יתרון עצום, הן בשל הליווי האישי והן בשל שימת הדגש על הגשת המסמכים כחוק ובהתאם ללוחות זמנים – עד לקבלת האזרחות הזרה.